جشنواره مهارتی زیست فناوری در مازندران برگزار می‌شود

 به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی مازندران به نقل از خبرگزاری علم و فناوری مریم ابدالی در ارتباط با برگزاری این جشنواره اظهار کرد:این جشنواره ترکیبی از نمایشگاه و کارگاه و مسابقه است که طی فراخوانی به فعالان این رشته در استان اعلام شده است.

وی با اعلام اینکه این جشنواره با مشارکت فنی حرفه‌ای،مرکز رشد طبرستان سازمان بسیج علمی مازندران و آموزشگاه آزاد برگزار می‌شود، تصریح کرد: به مدت دو روز این جشنواره و در روزهای 13 و 13 بهمن ماه طی مراسمی پیگیری می‌شود.

این پژوهشگر و محقق حوزه زیست فناوری هدف از برگزاری این جشنواره را شناساندن قابلیت‌های رشته زیست فناوری به مردم اعلام کرد و افزود: در حال حاضر آشنایی کافی نسبت به این رشته در استان و حتی کشور وجود ندارد.

ابدالی خاطر نشان کرد: جایگاه زیست فناوری در سلول‌های بنیادی و مهندسی ژنتیک درمان بیماری ها به خوبی برای مردم تبین نشده است .

وی بیان داشت: دانشجویان با شناخت بیشتر از رشته های زیست فناری و گذراندن دوره ها و رشته های تخصصی بیشتر و بهتر جذب کار می شوند و حتی می توانند خلاقیت در فناوری داشته باشند و به عنوان کارآفرین مشغول به کار می شوند.

ابدالی تصریح کرد:  رشته زیست فناوری دارای فرصت‌های زیادی شغلی  است که به خوبی تبین نشده است.

وی یادآور شد: تجهیزات پیشرفته ای در دانشگاه علوم پزشکی و پاستور و مرکز رشد و کشاورزی و موسسات خصوصی فعال در این رشته وجود دارد در بخش آموزش در اختیار همدیگر قرار دهند.

محقق مازندرانی در مورد جایگاه زیست فناوری در کشور و استان گفت: زیست فناوری رشته ای است که در ایران از قدیم با وجود دانشمندانی مثل زکریای رازی شیخ بهایی وجود داشته اشت، در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی بیش از 30 سال این رشته در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تدریس می‌شود اما باید پذیرفت که در این مدت از ظرفیت‌های موجود به خوبی استفاده نشده است.

ابدالی خاطر نشان کرد: ما باید با کمک گرفتن از زیست فناوری وابستگی به فرآورده های نفتی را به حداقل ممکن برسانیم و با تولید چند قلم دارو می توانیم درآمدی چندین برابر نفت ایجاد کنیم.

وی افزود: فرصت شغلی مناسبی در زمینه زیست فناوری وجود دارد که دانشجویان با کسب مهارت می‌توانند در مراکز علمی و دانشگاهی فعالیت کنند یا خودشان به صورت کارآفرین زمینه ایجاد اشتغال را فراهم کنند.

وی در پایان گفت: با توجه به قابلیت‌های این رشته و درآمد زائی مناسبی که دارد و قدرت تامین نیازهای کشور به نظر بنده می‌توان شاخه‌های این رشته دانشگاه را در سطح دانشگاه‌ها حتی به صورت اجباری تدریس کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *