طرح تولید غذای ماهی قزل آلا از لبنیات عملیاتی شده است

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران، سیده زینب عابدی در ارتباط با اقدامات انجام شده در خصوص فرایند استخراج باکتری پروبیوتیکی تولید کننده آنزیم فیتاز از محصولات لبنی اظهار کرد:امروزه 70 درصد هزینه تولید در آبزی پروری، هزینه غذا می باشد.

وی با علام اینکه پودر ماهی یکی از اجزای گران قیمت جیره است، افزود: پروتئین های گیاهی به جهت قیمت پایین و قابلیت آسان تهیه ، بهترین  جایگزینی هستند اما حاوی فسفر به شکل اسيدفيتيک یا فیتات هستند که به دلیل عدم وجود آنزیم فیتاز در دستگاه گوارش، فسفر که ماده معدنی مهم برای ماهی و از ترکیبات اصلی نوکلئیک اسید، غشای سلول و استخوان می باشد قابل استفاده در ماهی نیست. بنابراين براي تأمين منبع فسفر جیره یا باید از مكمل هاي معدني استفاده شود كه قيمت آنها بصورت جهاني رو به افزايش است.

 این محقق با اعلام اینکه آنزيم هاي سنتتيك تجاري موجود در بازار  برای تولید کننده مقرون به صرفه نیست، افزود:  استفاده از آنزيم ها قيمت خوراك را افزايش مي دهد علاوه بر اين يك راه حل كوتاه مدت براي حل مشکل است.

 وی اظهار داشت که یک راه حل مناسب كه بتواند چندين هدف را تأمين كند، ساخت پروبيوتيكي با قابليت تجزيه فيتات می باشد.

عابدی خاطر نشان کرد: در تحقيق انجام شده به جداسازي و شناسایی باکتريهاي با قابليت توليد فيتاز و ارزان قیمت از محصولات لبنی به جهت دارابودن بسياري از مواد مغذي ضروري، جهت استفاده در ماهيان سردآبي انجام شد که اثرات مثبتی حاصل گردید.

وی یادآور شد: با افزایش 40 درصدی پروتئین گیاهی به جیره و اضافه نمودن باکتری با فعالیت فیتازی رشد قابل توجهی نسبت به جیره با درصد پورماهی بیشتر مشاهده گردید.

عابدی با اعلام اینکه این طرح در آزمایشگاه های دانشگاه انجام شده است افزود: در آزمایشگاه های مختلف این طرح مورد بررسی و نتایج مناسب حاصل شده است. عابدی در پاسخ به این سوال که نمونه این طرح در کشور و خارج کشور انجام شده است افزود: طرح استفاده از فیتاز باکتریایی روی جوجه های گوشتی انجام شده است اما به طور خاص استخراج آن از محصولات لبنی و مطالعه روی ماهی انجام نشده است.

وی در ارتباط با میزان حمایت بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران افزود: نمونه طرح تولید شده مورد حمایت مالی قرار گرفته است. عابدی در پاسخ به این سوال که برای تجاری سازی چه برنامه ای دارید، افزود برای تجاری سازی نیاز به تاسیس شرکت دانش بنیان داریم و بسیج علمی و پژوهشی مازندران اعلام کرده است که برای تاسیس شرکت همکاری مناسبی انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *